Feb. 11, 2017, 6:47 p.m.

Cukrzyca a ciąża

Cukrzyca w ciąży dotyczy zarówno kobiet, które wcześniej chorowały na cukrzycę (cukrzyca przedciążowa), bądź może po raz pierwszy pojawić się w okresie ciąży. W zależności od wartości glikemii określana jest wtedy jako cukrzyca w ciąży lub cukrzyca ciążowa.
Cukrzyca ciążowa jest najczęściej spotykaną chorobą metaboliczną u kobiet w wieku rozrodczym dlatego wszystkie ciężarne powinny być diagnozowane w kierunku zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Jej przyczyną jest działanie hormonów ciążowych, które nadmiernie obciążają komórki beta trzustki, produkujące insulinę.
Wstępne oznaczenie glukozy na czczo powinno być przeprowadzone na początku ciąży. Jeśli ciężarna należy do grupy ryzyka rozwoju cukrzycy to już na początku ciąży należy przeprowadzić doustny test obciążenia glukozą, który rutynowo wykonuje się między 24-28 tygodniem ciąży.
Leczenie cukrzycy ciążowej należy rozpocząć jak najszybciej, by nie narażać płodu na zbyt wysokie wartości glikemii i ograniczyć ryzyko nadmiernego wzrostu masy ciała dziecka (makrosomia).
Leczenie polega na stosowaniu odpowiedniej diety i na regularnej aktywności fizycznej (o ile nie ma przeciwskazań z powodu zagrażającego przedwcześnie porodu czy przodującego łożyska). Jeśli mimo przestrzegania diety nie uda się uregulować poziomów glukozy, konieczne jest włączenie insuliny.


Diabetologia, Endokrynologia

Psychiatria, Seksuologia