Feb. 11, 2017, 8:06 p.m.

Zaburzenia seksualne u kobiet

Problemy seksualne kobiet często są lekceważone, rzadko bywają rozpoznawane i nie zawsze leczone.
Jest to w dużej mierze efekt fałszywych przesłanek, że kobiety „zawsze mogą”, a po części wynika z zahamowania kobiet, które milczą i nie mówią o swoich problemach.
Tymczasem wykazano, że problem ten może dotyczyć nawet 40% kobiet. Do najczęściej występujących zaburzeń seksualnych u kobiet należą: obniżenie zapotrzebowania na seks (obniżenie libido), brak odpowiedniego nawilżenia pochwy, bolesność w trakcie stosunku, trudności z osiąganiem orgazmu lub brak orgazmu oraz niechęć do seksu.
Powody wywołujące takie zaburzenia mogą być zarówno natury somatycznej (choroby urologiczne, ginekologiczne), metabolicznej (miażdżyca, cukrzyca, choroby układu krążenia), hormonalnej (obniżenie stężenia estrogenów po menopauzie) jak i mieć podłoże psychiczne (depresja, zaburzenia lękowe).
Oprócz czynników natury somatycznej do rozwoju zaburzeń seksualnych u kobiet przyczynia się ilość obowiązków i ról jakie kobieta ma do spełnienia w codziennym życiu: praca, rodzina, obowiązki domowe. Zwykle po całym dniu jest zmęczona fizycznie i psychicznie. Utrzymujący się nadmiar obowiązków powoduje, że potrzeby seksualne kobiet zmniejszają się. Również lęk przed niepożądaną ciążą istotnie zmniejsza libido i wpływa na zdolność przeżywania przyjemności podczas seksu.


Diabetologia, Endokrynologia

Psychiatria, Seksuologia